З 27 по 30 вересня 2011 року 16 керівників наукових секцій та гуртків фізики МАН з різних областей України, представники Національного центру «Мала академія наук України» брали участь у Науковій школі для вчителів фізики в Об’єднаному інституті ядерних досліджень в м. Дубні Московської області – російському наукограді. Проведення школи стало можливим завдяки угоді про співпрацю між Об’єднаним інститутом ядерних досліджень та Національним центром «Мала академія наук України».
Робота школи була організована Навчально-науковим центром Об’єднаного інституту ядерних досліджень, який має досвід роботи в організації шкіл для вчителів фізики для країн-учасниць Об’єднаного інституту ядерних досліджень. Під час школи вчителі отримали змогу познайомитись з одним із найпотужніших наукових центрів, що проводить фундаментальні та прикладні дослідження в області ядерних досліджень та фізики високих енергій, фізики конденсованого стану та радіобіології. В Інституті на сьогодні працює близько 4500 провідних вчених.
Протягом чотирьох днів навчання відбувалось знайомство зі структурою та діяльністю Об’єднаного інституту ядерних досліджень, програмою школи були передбачені лекції провідних вчених, екскурсії та демонстрації. У вчителів була можливість поринути в глибини як фундаментальної науки, так і прикладних досліджень. Прослухані лекції були присвячені новим дослідженням в області ядерної фізики, проблемам адаптації новітніх проблем фізики для учнів, підходам викладання фізики в школі, особливо представленню тем ядерної фізики та квантової механіки на уроках. Серед прочитаних лекцій слід виділити: «Квантова механіка для учнів», «Проектна діяльність учнів у фізичному практикумі», «Проект «Сфери» інноваційні підручники фізики», «Проект «Зливи знань», «Великий адронний колайдер». Учасники наукової школи отримали великий науково-методичний та практичний досвід щодо роботи з обдарованими дітьми та учнями, які займаються науково-дослідницькою діяльністю в фізиці.
Екскурсійна програма під час школи охоплювала велику кількість лабораторій та експериментальних майданчиків Інституту в тому числі відвідування музею. Так учасники школи відвідали: Лабораторію ядерних проблем, Лабораторію нейтронної фізики, Лабораторію радіобіології, Лабораторію ядерних реакцій, Лабораторію фізики високих енергій, обчислювальний комплекс Об’єднаного інституту ядерних досліджень та інші. В музеї учасники школи познайомились з історією створення Об’єднаного інституту ядерних досліджень в 1956 році, першими експериментами на циклотроні та з діяльністю перших директорів інституту і видатних вчених: М. Г. Мещерякова, В. І. Векслера, Д. І. Блохінцева, Г. М. Фльорова, Б. М. Понтекорво та інших. Під час екскурсії до обчислювального центру Інституту відбулось знайомство з історією його створення та специфікою обчислювальних процесів на ГРІД (об’єднаній мережі комп’ютерів) та розвитком обрахунків на кластері залежно від рівня досліджень в області фізики ядерних досліджень та фізики високих енергій, а також новими технологіями обробки та збереження інформації.
Під час школи відбулась відео-конференція зі співробітниками Європейського центру ядерних досліджень (CERN), Женева, під час якої у педагогів України була можливість поставити запитання. Серед них найбільш актуальним стало питання, пов’язане з останнім експериментом OPERA, щодо спостереження надсвітової швидкості нейтрино, з пошуком бозону Хіггса та підтвердженням стандартної моделі. Також обговорювались питання організації таких відео-конференцій для українських учнів у школах та закладах МАН.
Після завершення наукової школи учасники отримали дипломи про участь.
Ольга Артем'єва, науковий співробітник НЦ МАНУ